Światowy Dzień Serca

Szybka wyszukiwarka produktów

Wybierz kategorię lub podkategorię

Światowy Dzień Serca - Historie - B. Braun

W Aesculap Chifa, firmie, której jedną z głównych wartości jest poprawa standardów leczenia i zdrowia pacjentów na całym świecie, nie tylko rozpowszechniamy wiedzę dotyczącą profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, ale także aktywnie wspieramy oddziały kardiologiczne.

Female doctor with stethoscope holding heart

Choroby sercowo-naczyniowe od wielu lat podawane są jako główna przyczyna śmierci na świecie. W Polsce również – w 2021 roku 35% wszystkich zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia. Te niepokojące dane powinny nie tylko skłonić do refleksji, ale również – a może przede wszystkim - podjęcia konkretnych działań zwiększających świadomość w zakresie przyczyn powstawania wspomnianych schorzeń oraz profilaktyki zapobiegającej ich rozwojowi. Jedną z takich inicjatyw jest Światowy Dzień Serca, obchodzony w Polsce już od 20 lat.

Choroby układu krążenia – dlaczego są aż tak niebezpieczne?

Schorzenia układu krążenia obejmują zaburzenia występujące w obrębie żył, tętnic oraz serca. Wśród nich można wyróżnić m.in.:

  • nadciśnienie tętnicze
  • miażdżycę naczyń krwionośnych
  • zaburzenia rytmu serca
  • zakrzepicę żylną
  • żylaki.

 

Choroby sercowo-naczyniowe często nie dają dokuczliwych objawów, rozwijając się przez wiele lat. Bez wczesnej diagnostyki oraz podjęcia specjalistycznego leczenia, mogą przyczyniać się do powstawania powikłań zagrażających życiu, które w znacznej części przypadków okazują się śmiertelne.

Warto zaznaczyć, że za rozwój chorób krążenia w dużej mierze odpowiadają czynniki ryzyka, które dotykają znaczną część społeczeństwa. Należą do nich nie tylko choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość czy cukrzyca, ale również styl życia, nieprawidłowa dieta czy palenie tytoniu.

Światowy Dzień Serca – profilaktyka ratująca życie

Światowy Dzień Serca to inicjatywa mająca na celu zwiększanie świadomości w zakresie chorób krążenia, promowanie zdrowego stylu życia oraz profilaktykę schorzeń sercowo-naczyniowych, w przypadku których wczesne wykrycie oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia jest kluczowe dla ograniczenia postępowania zmian.

Ten wyjątkowy dzień, obchodzony w każdą ostatnią niedzielę września, przypomina o tym, jak ważne są działania wspierające funkcjonowanie układu krwionośnego. Systematyczne badania, aktywność fizyczna, odpowiednia dieta oraz ograniczenie używek mogą znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju chorób krążenia. Te proste, a zarazem niezwykle ważne, prozdrowotne przedsięwzięcia, dają szansę na obniżenie zachorowalności, a tym samym umieralności z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Propagowanie wiedzy na temat zagrożeń związanych ze wspomnianymi schorzeniami może także przełożyć się na poprawę poziomu ich wykrywalności – szczególnie u osób znajdujących się w grupie ryzyka.

Światowy Dzień Serca organizowany jest z inicjatywy Światowej Federacji Serca z udziałem wielu organizacji, takich jak WHO, UNESCO oraz UNICEF. Obchodzony jest co roku w niemal 90 krajach, w których poprzez kampanie, spotkania z ekspertami, koncerty czy wydarzenia sportowe przekazywane są informacje na temat chorób krążenia i zagrożeń z nimi związanych, zachęcające do zmiany codziennych nawyków oraz podejmowania działań ratujących zdrowie i życie.

W Aesculap Chifa, firmie, której jedną z głównych wartości jest poprawa standardów leczenia i zdrowia pacjentów na całym świecie, nie tylko rozpowszechniamy wiedzę dotyczącą profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, ale także aktywnie wspieramy oddziały kardiologiczne. Produkujemy i dostarczamy wyroby angiograficzne, pozwalające na przeprowadzanie małoinwazyjnych procedur z zakresu interwencyjnych terapii naczyniowych. Zabiegi o niskim stopniu inwazyjności nie tylko ograniczają ryzyko powstawania powikłań pooperacyjnych, ale zapewniają również krótszy okres rekonwalescencji, pozwalając pacjentom na szybszy powrót do pełni sił.