Udar - co powinieneś o nim wiedzieć? 

Szybka wyszukiwarka produktów

Wybierz kategorię lub podkategorię

Udar - co powinieneś o nim wiedzieć?

Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i główny powód trwałej niepełnosprawności u dorosłych. Co roku dotyka prawie 100 000 Polaków, kończąc się tragicznie u niemal 25% z nich. Udar może dotknąć każdego z nas. Właśnie dlatego nieustannie podejmowane są inicjatywy, mające na celu poszerzanie świadomości społeczeństwa nie tylko w zakresie działań, pozwalających ratować zdrowie i życie osób dotkniętych udarem, ale również profilaktyki, mogącej uchronić przed jego wystąpieniem.

Czym jest udar mózgu?

Female's hands unravel the tangled red threads on the silhouette of the head, representing the brain. Gray background. Flat lay. The concept of mental health and psyhology problem, Female's hands unravel the tangled red threads on the silhouette

Udar to niewydolność krążenia, polegająca na przerwaniu dostarczania krwi do części mózgu lub krwotoku, powodującym uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, które może skutkować rozmaitymi konsekwencjami, w tym m.in. niedowładem czy zaburzeniami neurologicznymi lub poznawczymi, niejednokrotnie prowadzącymi do okresowej lub trwałej niepełnosprawności. Wśród rodzajów udarów, poza udarem krwiotocznym oraz żylnym, możemy wyróżnić udar niedokrwienny, stanowiący około 80% wszystkich przypadków.

Niestety, wystąpienie udaru nie jest poprzedzone żadnymi objawami, zapowiadającymi jego nadejście. Pojawia się nagle, a osoba nim dotknięta powinna jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, w celu uzyskania specjalistycznej pomocy, mogącej ograniczyć ryzyko wystąpienia nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych.

Udar – jak go rozpoznać?

Mimo tego, że udar zwykle pojawia się nagle i niespodziewanie, daje objawy, pozwalające na jego rozpoznanie, kluczowe do udzielenia konkretnej pomocy. Wśród najczęściej występujących symptomów, można wyróżnić m.in.:

- asymetrię twarzy – np. opadający kącik ust bądź oka

- zdrętwienie części twarzy, w tym brak możliwości uśmiechnięcia się

- niedowład ciała i kończyn – brak możliwości podniesienia obu rąk jednocześnie, problemy z poruszaniem się, drętwienie kończyn, zaburzenia równowagi

- zaburzenia mowy – bełkotanie, seplenienie

Jeśli zauważysz któryś z powyższych, nie zwlekaj i koniecznie zadzwoń po pomoc, nawet jeśli objawy pozornie wydają się ustępować. Pamiętaj, aby przy wzywaniu pogotowia zaznaczyć, że podejrzewasz udar. Pod żadnym pozorem nie czekaj, aż dolegliwości ustąpią samoistnie! Każda minuta odgrywa kluczową rolę w ratowaniu zdrowia, a nawet życia.

Co możemy zrobić, aby uchronić się przed udarem?

Attractive aged mother and adult daughter hugging looking at camera, Attractive aged mother and adult daughter hugging looking at cam

Nie da się ukryć, że udar jest poważnym oraz dość powszechnym zagrożeniem. Niemniej, warto dbać o to, żeby możliwie jak najbardziej ograniczyć ryzyko jego wystąpienia. Jest to możliwe przede wszystkim poprzez zmianę stylu życia. Choć może brzmieć do trywialnie, to właśnie dzięki niej, możemy zminimalizować wystąpienie czynników ryzyka, takich jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy zwężenia tętnic szyjnych.

Jeśli chcesz uchronić się przed udarem, zadbaj przede wszystkim o aktywność fizyczną. Pamiętaj również o odpowiedniej  diecie, zawierającej dużo warzyw, owoców, orzechów i produktów bogatych w potas. Zrezygnuj również z używek. Zadbaj także o regularne monitorowanie ciśnienia krwi, poziomu lipidów oraz cukru, a jeżeli zauważysz jakieś nieprawidłowości, nie zwlekaj i skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci podjąć odpowiednie działania.