pracownicy opowiadają o swojej pracy

Szybka wyszukiwarka produktów

Wybierz kategorię lub podkategorię

Czy tworzywo sztuczne może leczyć?

Liesa Glaess, specjalista ds. materiałów w B. Braun, opowiada o typowym dniu pracy, o swoich osobistych sukcesach i zaletach pracy w firmie rodzinnej.

„Opracowywanie materiałów do wykonywania produktów, które pomagają ludziom odzyskać zdrowie, a czasami nawet przeżyć” - w taki sposób Liesa Glaess przedstawia charakter swojej pracy. Jako materiałoznawca, 31-letnia specjalistka pracuje nad badaniem właściwości materiałów i substancji. Pracuje w B. Braun od czterech lat, rozwijając systemy do wlewów dotętniczych jako inżynier laboratoryjny i projektant. Jej pasją są polimery i tworzywa sztuczne klasy medycznej, które odgrywają znaczącą rolę w produkcji wielu produktów. Niezależnie od tego, czy rozmawiamy o systemach do wlewów dotętniczych, strzykawkach, cewnikach, materiałach do szycia czy nawet implantach, polimery znajdują niezwykle szeroką gamę zastosowań w technologii medycznej. Liesa Glaess dba o dalsze rozwijanie tej technologii. Jako inżynier, wykorzystuje specjalistyczną wiedzę do zarządzania i wpierania rozwoju projektów związanych z materiałami.

Tłumacz w służbie materiałów

Liesa Glaess spędza większość swojego czasu na wykonywaniu prac analitycznych w laboratorium technicznym lub na spotkaniach z kolegami z działu rozwoju produktów. Wspólnie zajmują się produkcją materiałów uszlachetniających lub wymianą pomysłów na temat określonych wymagań produktowych. „W tym przypadku zajmujemy się przede wszystkim identyfikacją związków między cechami produktu a składem materiałowym. Służy to opracowaniu nowych lub ulepszonych produktów”, mówi Glaess o swojej współpracy z kolegami. „Dzięki swojej wiedzy merytorycznej pracuję jako tłumaczka - wyjaśniam kolegom oraz koleżankom właściwości niektórych materiałów i pomagam im wykorzystać te cechy w dalszym rozwoju produktów”. Jej praca wymaga przede wszystkim umiejętności analitycznych, zrozumienia tworzyw sztucznych oraz wiedzy z zakresu zarządzania jakością. Pomocne są jednak również umiejętności komunikacyjne, ponieważ Liesa Glaess ściśle współpracuje z dostawcami i działem zakupów strategicznych firmy w celu uzyskania idealnego połączenia właściwości materiałów. Liesa Glaess wyróżnia się również umiejętnością „tłumaczenia” zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych i techniki.

Zafascynowana technologiami medycznymi 

Kiedy tylko mocniej skupimy się na samym procesie powstawania produktu, od momentu wyboru materiału aż do wykorzystania w pracy z pacjentem, laboratorium i inżynier projektu wykorzystuje swoje umiejętności w zakresie materiałoznawstwa i technologii w celu zapewnienia wsparcia w pierwszej fazie cyklu rozwojowego. Kolejne etapy to rozwój produktu, zatwierdzenie i gotowy produkt, który może stosowany w leczeniu pacjentów. Z drugiej strony jednak otrzymuje również informacje zwrotne od użytkowników na temat istniejących lub brakujących właściwości materiału. Opracowanie nowego materiału może trwać kilka lat, ponieważ jakość i bezpieczeństwo są priorytetem B. Braun a spełnienie wymogów prawnych również jest bardzo czasochłonne. Liesa Glaess od trzech lat prowadzi badania nad swoim najnowszym projektem: specjalnym materiałem na węże z tworzyw sztucznych, o właściwościach znacznie lepszych niż obecnie stosowane materiały. „Zamiast krótkoterminowych sukcesów, wolimy skupić się na trwałym, dalekosiężnym rozwoju - to jedna z zalet pracy dla przedsiębiorstwa rodzinnego, jakim jest B. Braun”, wyjaśnia Glaess.

To, co najbardziej interesuje ją w technologii medycznej, to połączenie analitycznego myślenia i wiedzy naukowej: „Są to dwie główne umiejętności wymagane do sprostania różnorodnym wyzwaniom w mojej codziennej pracy”. Sektor przemysłowy zafascynował ją wcześnie: „Moi koledzy i koleżanki widzieli siebie w branży motoryzacyjnej, natomiast ja już na czwartym semestrze wiedziałam, że jestem zainteresowana rozwojem dalszej kariery w branży medycznej”, wspomina Glaess. Dlatego też odbyła staż w zakresie rozwoju procesów w firmie B. Braun, a następnie napisała pracę licencjacką z dziedziny inżynierii mechanicznej w innej firmie z branży technologii medycznej. Następnie, pani inżynier złożyła pracę magisterską na Uniwersytecie w Erlangen w dziedzinie materiałoznawstwa i technologii. W ciągu czterech lat swojej kariery zawodowej wykonała nawet prace związane z tematem pracy magisterskiej: termoplastyczne elastomery wykorzystywane do produkcji przewodów do wlewów dożylnych. Prace te polegały głównie na prowadzeniu badań nad charakterystyką starzenia się przewodów medycznych.

Całościowe projektowanie produktów

Pragnienie ciągłego rozwoju i budowanie bliższego związku z pacjentami to powód, dla którego ścieżka kariery zawodowej Liesy Glaess zawiedzie ją na południe Europy. Od kilku tygodni opracowuje produkty systemu stopcock, tj. kraników (m.in. trójdrożnych) w jednej z siedzib B. Braun zlokalizowanych w Escholzmatt, Szwajcaria. Liesa Glaess z niecierpliwością oczekuje nowych możliwości i doświadczeń: „Chciałbym zaprojektować produkt, przyjmując całościowe podejście i wykorzystując wiedzę zdobytą na początku mojej kariery zawodowej, tak abym mogła być całkowicie odpowiedzialna za proces rozwoju” Spółka macierzysta przydzieliła ją na to stanowisko na okres trzech lat. Wiejska okolica, w mieście liczącym 3 100 mieszkańców, oddalonym o godzinę drogi od Lucerny nie stanowi dla niej przeszkody. „Dorastałam na wsi i cieszę się, że będę blisko natury i nowego języka", mówi z przymrużeniem oka. Tłumaczenie jest oczywiście jedną z jej mocnych stron - zarówno w dziedzinie nauk przyrodniczych, jak i języków obcych.