You have successfully logged out.

Jedz to, co jest dla Ciebie dobre

Dostosowana dieta stomijna może zmienić Twoje życie

Jedzenie jest niezbędne do przetrwania, a jednocześnie stanowi ważny element naszego życia społecznego. Wspólnie celebrujemy rodzinne tradycje i święta, a każda kultura ma swoje zwyczaje związane z jedzeniem. Po operacji stomii możesz na nowo delektować się posiłkami - ciesząc się jedzeniem o wiele częściej niż kiedyś.

Rób jeden krok na raz

Trzy tygodnie po operacji stomii

Nie ma konkretnych wytycznych żywieniowych ani ustalonej „diety stomijnej”, która określałaby, kiedy i jakie kroki należy podejmować. Wręcz przeciwnie! Warto wziąć pod uwagę fakt, że każda osoba jest inna i zasługuje na to, aby uwzględnić jej indywidualne upodobania, nawyki i potrzeby. Dotyczy to również Twoich indywidualnych przyzwyczajeń żywieniowych, związanych z jedzeniem i piciem. W drodze do życia ze stomią należy wziąć pod uwagę wszystkie ważne kwestie, ponieważ odkrywasz jedzenie, które nabardziej Ci odpowiada.

Ponieważ każdy jest inny, najlepiej omówić kartę diety ze swoim lekarzem lub dietetykiem. Mogą oni podpowiedzieć Ci, kiedy należy wykonać kolejny krok. Pamiętaj jednak, że ostatecznie liczą się Twoje odczucia.

pureed fruits w misce zielona ilustracja

Krok 1

Przez pierwsze kilka dni po operacji prawdopodobnie nie będziesz mógł jeść i pić, ponieważ połączenie śluzówkowo-skórne, czyli połączenie jelita ze skórą, nie będzie jeszcze wystarczająco mocne, a ogólna funkcja jelit będzie zaburzona. Terapia infuzyjna często zastępuje jedzenie i picie. Jeśli chcesz, możesz zacząć pić łagodną kawę, wodę z cytryną lub wodę z syropem.

pureed fruits w misce zielona ilustracja
jedzenie mieszane w misce, zielona ilustracja
plan dietetyczny i miska z ilustracją z zielenią ryżu

Plan Twojej diety

Rozpoczęcie 4. tygodnia po operacji

W czwartym tygodniu po operacji najprawdopodobniej wrócisz do domu. Jednym z celów jest dostosowanie i przestrzeganie diety w taki sposób, aby utrzymać właściwą częstotliwość, konsystencję i ilość stolca. Być może nie wrócisz całkowicie do tego, co jadałeś przed operacją, ale po zabiegu znacznie łatwiej będzie Ci utrzymać pożądany zakres wypróżniania. Pamiętaj jednak, że Twoje nowe nawyki żywieniowe muszą mieć na celu zapobieganie niedożywieniu i odwodnieniu, które często jest najważniejszym wyzwanie. Dzięki dobrze zbilansowanej diecie możesz pozyskać wszystkie niezbędne witaminy, minerały i kalorie potrzebne do prawidłowej regeneracji.

 

Specjalista do spraw żywienia, dr Philippe Fauqué, zebrał dla Ciebie kilka ważnych rad. Wśród nich znajduje się poniższa wskazówka:

“Jedz produkty bogate w skrobię, ponieważ są one bardzo dobrze przyswajane i dostarczają dużo energii na codzienne potrzeby.”

Dr Philippe Fauqué, dietetyk i lekarz specjalizujący się w żywieniu

Zabronione czy dozwolone?

Produkty skrobiowe z pełnego ziarna?

Produkty pełnoziarniste wydają się zdrowsze niż żywność modyfikowana. Niekoniecznie - mogą one przyczyniać się do powstawania gazów i powodować problemy z wydalaniem, ponieważ zawierają zewnętrzne warstwy ziarna, które nie rozpuszczają się i są wyjątkowo podatne na fermentację. Dlatego unikaj produktów skrobiowych z pełnego ziarna.

chleb, ziemniaki i makaron z zielonym motywem widelca
pełnoziarnisty chleb pszenny, pełnoziarniste płatki pszenicy i rośliny strączkowe fioletowa ilustracja

Zabronione czy dozwolone?

Warzywa, owoce, kawa, herbata i woda?

Surowe czy gotowane warzywa i owoce?

Lepiej wybrać gotowane warzywa lub owoce, ponieważ są one łatwiej trawione. Surowe są znacznie bardziej podatne na fermentację, przez co mogą być przyczyną gromadzenia znacznej ilości gazów, a czasami powodować także problemy z urządzeniem.

 

Kawa czy herbata?

Uwielbiasz kawę? Tym lepiej dla Ciebie! Wbrew pozorom kawa jest korzystniejszym rozwiązaniem niż herbata (w tym herbata ziołowa), która może podrażniać jelita, zwiększając w ten sposób ilość wytworzonej przez nie wydzieliny stomijnej i powodując ich ból.

 

Woda gazowana czy niegazowana?

Woda niegazowana jest lepszym wyborem. Dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej może wejść w reakcję z wydzielanym w żołądku kwasem solnym, tworząc związek zwany kwasem węglowym, który może podrażniać błonę śluzową jelit.

Ilustracja przedstawiająca mleko, herbatę, wodę gazowaną, marchew i jabłko w kolorze fioletowym