5 lutego 2022 roku pojawił się powód do świętowania w Université Cheikh Anta Diop w Dakarze: 16 pierwszych absolwentów programu licencjackiego „Inżynieria Biomedyczna Stosowana” z dumą trzymało w rękach certyfikaty ukończenia studiów. Studiowali przez 3 lata, aby teraz pracować jako inżynierowie biomedyczni w placówkach zdrowia publicznego: jako instruktorzy, konsultanci lub przedstawiciele handlowi w lokalnym sektorze zdrowia. Obecnie zarejestrowanych jest 49 kolejnych studentów. 20 rozpocznie naukę w marcu 2022 roku.
Projekt współpracy na rzecz większej edukacji i lepszego dostępu do opieki zdrowotnej
Od 2018 roku B. Braun jest częścią programu DeveloPPP, którego celem jest szkolenie personelu medycznego i trwała poprawa dostępu do kwalifikowanej opieki zdrowotnej w Kenii i Senegalu. Program jest inicjatywą niemieckiego Federalnego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (BMZ) we współpracy z Niemiecką Korporacją Współpracy Międzynarodowej (GIZ) oraz innymi firmami z branży technologii medycznych i partnerami naukowymi.
Wspólnie wyznaczono i zrealizowano jasny cel: utworzenie kierunku studiów licencjackich na kierunku stosowana inżynieria biomedyczna, kształcenie kadry dydaktycznej oraz wyposażenie sal szkoleniowych w sprzęt medyczny. W ciągu trzech lat studiów można teraz nauczyć się ważnych zagadnień teoretycznych, na przykład z matematyki, anatomii lub fizyki. Aby dobrze przygotować się na wyzwania stojące przed praktyką, w planach studiów uwzględnione są również staże w laboratoriach szkoleniowych i szpitalach. Dzięki temu studenci zdobywają specjalistyczną wiedzę z takich dziedzin jak higiena, dezynfekcja czy procedury diagnostyczne i lecznicze, a także wiedzę techniczną dotyczącą obsługi sprzętu medycznego.
Tworzenie zrównoważonych perspektyw - tam, gdzie jest to potrzebne
Od 2012 roku B. Braun, wraz z innymi firmami z branży technologii medycznych i GIZ, wspiera szkolenia pracowników medycznych w krajach afrykańskich. Sojusz strategiczny tworzy niezbędne warunki w zakresie finansowania, wiedzy i transferu know-how w duchu „Sharing Expertise”. Ponadto produkty medyczne są eksportowane do prawie wszystkich krajów na kontynencie. Inicjatywy, takie jak Program Inżynierii Biomedycznej, również przyczyniają się do realizacji różnych celów zrównoważonego rozwoju określonych przez ONZ. Jest to jeden z powodów, dla których w przyszłości planuje się rozszerzenie programu na Ghanę.