You have successfully logged out.

Historie zrównoważonego rozwoju

Zrównoważony rozwój od podstaw

Firma B. Braun buduje nowy zakład produkcyjny produktów dezynfekcyjnych w Sempach w Szwajcarii. Jest on flagowym projektem w zakresie zrównoważonego rozwoju. Całe ogrzewanie produkcji i budynków jest wytwarzane w sposób neutralny pod względem emisji CO 2.

Na głębokości 200 metrów temperatura ziemi w Europie Środkowej wynosi około 12-15 stopni. Nie jest to może zbyt ciepło, wystarczy nie tylko do ogrzania dużej fabryki, ale także do jej uruchomienia. To właśnie stanie się w Sempach w Szwajcarii, gdzie firma B. Braun prowadzi centrum doskonałości w zakresie kontroli zakażeń, będące jednym z największych zakładów produkcyjnych środków dezynfekcyjnych. Zapotrzebowanie na te produkty od lat stale rośnie. Przyczyną tego są nowe wytyczne dotyczące kontroli zakażeń i rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie higieny.

 

Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost zużycia środków dezynfekcyjnych. Zareagowaliśmy: w ciągu roku moce produkcyjne w Sempach wzrosły o 25% – częściowo poprzez outsourcing produkcji mydła. Jednak przede wszystkim niedobory środków dezynfekcyjnych spowodowane koronawirusem przyspieszyły decyzję, która od jakiegoś czasu czekała na B. Braun: Centrum Kompetencji ds. Kontroli Zakażeń w zakładzie Sempach zostało rozszerzone, a zakład produkcyjny został całkowicie odbudowany. N.I.C.O., „New Infection Control Operations" - tak nazywa się nowa fabryka, która będzie działać w 2023 roku. Cechą szczególną tego zakładu jest to, że całe ciepło potrzebne do produkcji i ogrzewania będzie wytwarzane w sposób zrównoważony.

“B. Braun ceni zrównoważony rozwój, innowacje i wydajność, jako rodzinne przedsiębiorstwo zaangażowane w przyszłe pokolenia. Koncentrując się na odpowiedzialnej ochronie klimatu, dążymy do zmniejszenia emisji CO2 o 50% do 2030 roku, przy jednoczesnym dalszym priorytetowym traktowaniu zdrowia ludzi na całym świecie poprzez praktyki uwzględniające świadomość zasobów.”

Dr. Melanie Pooch, Vice President Corporate Strategy and Strategic Projects at B. Braun.

Dobrowolne wyznaczanie wysokich celów

Silvio Valeriano De Mesquita jest kierownikiem projektu budowy w N.I.C.O. „W Szwajcarii, a zwłaszcza w kantonie Lucerna, obowiązują zazwyczaj ambitne przepisy dotyczące nowych budynków przemysłowych”, wyjaśnia. „Przykładowo jesteśmy zobowiązani do posadzenia trawy na dachu lub ponownego wykorzystania wody deszczowej. Chcieliśmy jednak pójść dalej w zakresie zrównoważonego rozwoju i szybko stało się jasne, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy będziemy polegać na energii geotermalnej”. Technologia ta od dawna sprawdza się w nowych budynkach mieszkalnych.

 

Natomiast w przypadku dużych fabryk – N.I.C.O. ma powierzchnię ponad 9 000 metrów kwadratowych – zaopatrzenie w ciepło energią geotermalną odbywa się na inną skalę. „Wytwarzanie energii pierwotnej jest możliwe dzięki 31 sondom geotermalnym. Mówiąc najprościej, można je traktować jako dziury o głębokości 200 metrów, do których wpuszczamy wodę, a następnie ją pompujemy.” – mówi De Mesquita. Woda jest podgrzewana o zaledwie kilka stopni, pompowana jest w temperaturze około zera stopni i podnosi się do 3,5 stopnia. Ale jak pozyskać ciepło z tej bardzo zimnej wody?

Technologia cieplna

Wysokowydajny system cyrkulacji: zimna woda jest pompowana do głębokich warstw ziemi, ogrzewana do wysokiej temperatury, a następnie schładzana i i po wykorzystaniu ciepła zawracana do wnętrza ziemi.

/

Sondy geotermalne

31 sond osadzonych w ziemi pobiera ciepło zgromadzone na głębokości 200 metrów i transportuje je na powierzchnię do dalszego wykorzystania za pomocą pomp ciepła.

/

Zbiorniki na wodę

Trzy duże zbiorniki na wodę o łącznej pojemności 270 000 litrów magazynują wodę podgrzaną energią geotermalną, wodę chłodzącą i ścieki.

/

Magazyn lodu

Zbiornik lodu o pojemności 300 000 litrów magazynuje ciepło w zimnej wodzie. Energia ta jest wytwarzana podczas zmiany stanu skupienia ze stałego na ciekły.

/

Konsekwentne wykorzystanie ciepła odpadowego

Jednak magazynowanie energii jest tylko jedną stroną kompleksowej koncepcji energetycznej N.I.C.O. Drugą kwestią jest celowe wykorzystanie tej energii, a przede wszystkim konsekwentne odzyskiwanie ciepła odpadowego. André Schaller, kierownik produkcji w Centrum Kompetencji Sempach, wyjaśnia: "Pracujemy w różnych temperaturach dla około 60 produktów, które tutaj wytwarzamy. W zależności od tego, który z nich jest obecnie potrzebny, możemy zapewnić ciepło z naszych zbiorników magazynowych przy bardzo niskich stratach.

 

To samo dotyczy ciepła odpadowego, na przykład ze ścieków z systemów mycia lub klimatyzacji - jest ono zbierane przez pompy ciepła i odprowadzane z powrotem do instalacji." Wszystko to oznacza, że elektrownia może być eksploatowana przy całkowicie zrównoważonym zasilaniu energią - a mianowicie za pomocą sond geotermalnych. „Zaprojektowaliśmy zakład tak, aby był jak najbardziej zrównoważony” - mówi De Mesquita. "To oznacza, że myślimy o wszystkim w kategorii obiegu. W ten sposób zwrócimy nadmiar ciepła do ziemi, aby nasze źródło nie zostało wyczerpane, ale było stale regenerowane."

“Dzięki N.I.C.O. pokazujemy, że B. Braun bierze odpowiedzialność za ochronę klimatu. Dzięki koncepcji wytwarzania energii przy pomocy pompy ciepła zaoszczędzimy około 100 000 litrów oleju opałowego rocznie w samym zakładzie produkcyjnym Sempach.”

Silvio V. de Mesquita, Project Manager N.I.C.O.

Żyjemy odpowiedzialnie

Zrównoważony rozwój jest jedną z wartości korporacyjnych B. Braun i od dziesięcioleci stanowi istotną część naszej strategii korporacyjnej.

Odkrywaj więcej