You have successfully logged out.
Historie zrównoważonego rozwoju
Firma B. Braun buduje nowy zakład produkcyjny produktów dezynfekcyjnych w Sempach w Szwajcarii. Jest on flagowym projektem w zakresie zrównoważonego rozwoju. Całe ogrzewanie produkcji i budynków jest wytwarzane w sposób neutralny pod względem emisji CO 2.
„Jako firma rodzinna zawsze mieliśmy na uwadze przyszłe pokolenia. Od dekad wyróżniamy się inteligentnym i oszczędnym wykorzystaniem zasobów. Dzięki naszemu podejściu do zrównoważonego rozwoju zamierzamy w dalszym ciągu stawiać sobie ambitne cele w tym obszarze - zawsze mając na celu ochronę i poprawę zdrowia ludzi na całym świecie.” Stwierdziła dr Melanie Pooch, wiceprezes ds. strategii korporacyjnej i projektów strategicznych, odpowiedzialna za zarządzanie zrównoważonym rozwojem w B. Braun. Kluczowym elementem jest zaplanowanie w przyszłości wszystkich nowych budynków produkcyjnych B. Braun w dużej mierze neutralnych pod względem emisji CO2. W tym momencie w grę wchodzi ziemia pod Sempach.
“B. Braun ceni zrównoważony rozwój, innowacje i wydajność, jako rodzinne przedsiębiorstwo zaangażowane w przyszłe pokolenia. Koncentrując się na odpowiedzialnej ochronie klimatu, dążymy do zmniejszenia emisji CO2 o 50% do 2030 roku, przy jednoczesnym dalszym priorytetowym traktowaniu zdrowia ludzi na całym świecie poprzez praktyki uwzględniające świadomość zasobów.”
Sekret tkwi w pompach ciepła. System ten umożliwia akumulowanie i wykorzystywanie nawet niewielkich różnic temperatur, na przykład od zera do 3,5 stopnia. Tylko jedno urządzenie nie zaprowadzi Cię zbyt daleko, specjalna funkcja systemu N.I.C.O. to bardzo złożony system cyrkulacji ciepła. "Istnieją trzy duże zbiorniki, w których możemy przechowywać 90 000 galonów wody w temperaturze 90, 50 i 14 stopni. Ponadto jest tam ogromny zbiornik do przechowywania lodu, który może pomieścić do 300 000 litrów lodu." - wyjaśnia De Mesquita.
Ostatni punkt wymaga specjalnego wyjaśnienia. W jaki sposób można przechowywać energię w lodzie? Odpowiedź tkwi w różnicy temperatur. Podczas zmiany stanu skupienia z lodu na wodę uwalniana jest duża ilość energii, którą można wykorzystać za pomocą pomp ciepła.
Wysokowydajny system cyrkulacji: zimna woda jest pompowana do głębokich warstw ziemi, ogrzewana do wysokiej temperatury, a następnie schładzana i i po wykorzystaniu ciepła zawracana do wnętrza ziemi.
/
31 sond osadzonych w ziemi pobiera ciepło zgromadzone na głębokości 200 metrów i transportuje je na powierzchnię do dalszego wykorzystania za pomocą pomp ciepła.
/
Trzy duże zbiorniki na wodę o łącznej pojemności 270 000 litrów magazynują wodę podgrzaną energią geotermalną, wodę chłodzącą i ścieki.
/
Zbiornik lodu o pojemności 300 000 litrów magazynuje ciepło w zimnej wodzie. Energia ta jest wytwarzana podczas zmiany stanu skupienia ze stałego na ciekły.
/
Inteligentne wykorzystanie ciepła to tylko jedna z korzyści wynikających z przeprojektowania zakładu produkcyjnego. Inną jest to, że produkcję można rozplanować w szczególnie ergonomiczny sposób. „Po pierwsze, mogliśmy teraz uczynić produkcję całkowicie liniową” – wyjaśnia André Schaller. „Surowce trafiają na jeden koniec fabryki, są przetwarzane, a następnie gotowe produkty opuszczają budynek na drugim końcu”. W N.I.C.O. przepływ materiałów i ludzi będzie oddzielony. "Indywidualni pracownicy mają dostęp tylko do tych etapów produkcji, w które są bezpośrednio zaangażowani. Zwiększa to bezpieczeństwo zarówno produkcji, jak i pracowników", mówi Schaller.
“Dzięki N.I.C.O. pokazujemy, że B. Braun bierze odpowiedzialność za ochronę klimatu. Dzięki koncepcji wytwarzania energii przy pomocy pompy ciepła zaoszczędzimy około 100 000 litrów oleju opałowego rocznie w samym zakładzie produkcyjnym Sempach.”
De Mesquita nie może się doczekać, aby zobaczyć, jak N.I.C.O faktycznie będzie działać. „Nasze planowanie opiera się oczywiście na prognozach. Obliczamy z dokładnością do kilowata, ale jasne jest również, że dokładne liczby staną się widoczne dopiero podczas bieżącej pracy. Niemniej, jestem dobrej myśli. W porównaniu z obecną produkcją spodziewamy się oszczędności energii na poziomie 20-30% – dzięki temu zaoszczędzimy około 100 000 litrów oleju opałowego rocznie. Jest to również istotny czynnik ekonomiczny.” Dr Pooch, podkreśla: „W NICO nie tylko będziemy produkować wydajniej niż wcześniej, ale także będziemy oszczędzać zasoby. Dlatego N.I.C.O. to dla nas sztandarowy projekt. Tutaj pokazujemy, że ekologia i ekonomia nie wykluczają się, ale raczej wzajemnie się wspierają.”