You have successfully logged out.

Diagnoza niewydolności nerek

Niewydolność nerek: bądź dobrze poinformowany

Słysząc zdanie: „Masz niewydolność nerek”, możesz być przerażony. Te emocje są normalne. Nasuwa się też wiele pytań, w tym najważniejsze z nich: „Co się ze mną stanie?"

Czym jest niewydolność nerek i dlaczego do niej dochodzi?

Niewydolność nerek: trzy główne rodzaje leczenia

Współczesna medycyna potrafi zrekompensować skutki niewydolności nerek, umożliwiając prowadzenie aktywnego życia pomimo choroby, jednak do tej pory nie daje możliwości jej wyleczenia. W przypadku niewydolności nerek istnieją trzy główne możliwości leczenia: hemodializa, dializa otrzewnowa i przeszczep nerki. Żadna metoda nie wyklucza pozostałych. Większość pacjentów, którzy otrzymali przeszczep, była wcześniej dializowana przez miesiące, a nawet lata. I choć przeszczepione narządy mogą funkcjonować przed długi czas, może nadejść moment, kiedy w przyszłości konieczna będzie ponowna dializa. Twój lekarz i personel pielęgniarski zawsze będą Cię wspierać na wszystkich etapach choroby nerek i w każdej sytuacji życiowej. Dlatego nie wahaj się pytać, nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoje pytanie może nie być bezpośrednio związane z leczeniem.

hemodialysis-treatment-patient-elderly-man-with-blue-shirt-and-professional-landscape

Dializa w jamie brzusznej

W tej formie terapii funkcja oczyszczania nerek jest wspomagana lub wykonywana przez otrzewną jamy brzusznej. Niewielki zabieg chirurgiczny stosowany jest w celu trwałego wprowadzenia miękkiej rurki lub cewnika do jamy brzusznej.


Cykl ten jest zwykle powtarzany około cztery razy w ciągu dnia, ale w szczególnych okolicznościach może być również wykonywany raz dziennie. Należy zachować ostrożność, aby uniknąć ryzyka wystąpienia zapalenia otrzewnej, będącego jej zakażeniem. Ta procedura jest łatwa do nauczenia, dlatego pacjenci mogą bez nadzoru wykonywać tę formę dializy we własnych domach.

Cykl dializy otrzewnowej

Świeży roztwór do dializy

Roztwór do dializy otrzewnowej to sterylny płyn składający się głównie z glukozy lub aminokwasów, które pomagają w usuwaniu odpadów przez otrzewną.

/

Rurka do opróżniania

Roztwór przepływa do cewnika wprowadzonego do jamy brzusznej w wyniku niewielkiego zabiegu chirurgicznego.

/

Cewnik

Roztwór wodny wprowadzany jest do jamy brzusznej przez cewnik.

/

Otrzewna

W tej formie terapii funkcja oczyszczania nerek jest wspomagana lub wykonywana przez otrzewną jamy brzusznej. Roztwór wiąże produkty przemiany materii, które są filtrowane przez otrzewną.

/

Jama brzuszna

Po kilku godzinach roztwór dializacyjny jest nasycony produktami odpadowymi z krwi i odprowadzany z jamy brzusznej, a następnie zastępowany świeżym roztworem w celu kontynuacji oczyszczania.

/

Worek drenażowy

Po nasyceniu produktami przemiany materii z krwi roztwór dializacyjny jest odprowadzany z jamy brzusznej do worka drenażowego.

/

dialysis-kidney-transplant-elderly-man-red-shirt-talking-to-professional-landscape
Kuracja lekowa
Kobieta trzyma w jednej ręce butelkę z tabletką, a w drugiej szklankę wody, przygotowując się do przyjęcia leku.

Jako pacjent poddawany hemodializie lub dializie otrzewnowej, otrzymasz zalecenia dotyczące przyjmowania różnych leków w różnych celach. Należy zawsze mieć aktualną wiedzę w zakresie wszystkich przyjmowanych leków, co oznacza, że powinieneś znać ich nazwy, cele i sposób podawania. W razie jakichkolwiek problemów lub pytań związanych z zażywaniem lekarstw należy skontaktować się z personelem ośrodka opieki nefrologicznej. Zaburzenia czynności nerek i hemodializa mogą znacząco zmienić działanie leków, dlatego przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w ich przyjmowaniu, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Najczęściej stosowane są następujące leki:

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

dialysis-patient-elderly-woman-with-husband-sitting-in-front-of-professional-consultation-landscape