You have successfully logged out.
Diagnoza niewydolności nerek
Słysząc zdanie: „Masz niewydolność nerek”, możesz być przerażony. Te emocje są normalne. Nasuwa się też wiele pytań, w tym najważniejsze z nich: „Co się ze mną stanie?"
Choć te wiadomości zmieniają życie, współczesna medycyna daje realny powód do optymizmu. Na poniższej stronie znajdują się odpowiedzi na pytania pacjentów, u których właśnie zdiagnozowano niewydolność nerek. Twój lekarz zapewni Ci odpowienie wsparcie i udzieli porad dotyczących wyboru najodpowiedniejszego leczenia i leków dostosowanych do Twojej obecnej sytuacji. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, nie obawiaj się ich zadać.
Nerki są niezwykle ważnym narządem. Odpowiadają za usuwanie z organizmu produktów przemiany materii, regulację płynów ustrojowych i produkcję niektórych hormonów. Kiedy nerki nie są w stanie wykonywać tych czynności z wystarczającą wydajnością, pojawia się choroba, zwana niewydolnością nerek. Zazwyczaj występuje ona wskutek stopniowego, długotrwałego spadku wydajności nerek (przewlekła choroba nerek). Może do niej prowadzić wiele schorzeń. Najczęstsze z nich to cukrzyca, przewlekłe zapalenie nerek, wysokie ciśnienie krwi i uszkodzenie naczyń. W niektórych przypadkach może być ona również konsekwencją nagłej niewydolności lub ostrego uszkodzenia nerek.
Współczesna medycyna potrafi zrekompensować skutki niewydolności nerek, umożliwiając prowadzenie aktywnego życia pomimo choroby, jednak do tej pory nie daje możliwości jej wyleczenia. W przypadku niewydolności nerek istnieją trzy główne możliwości leczenia: hemodializa, dializa otrzewnowa i przeszczep nerki. Żadna metoda nie wyklucza pozostałych. Większość pacjentów, którzy otrzymali przeszczep, była wcześniej dializowana przez miesiące, a nawet lata. I choć przeszczepione narządy mogą funkcjonować przed długi czas, może nadejść moment, kiedy w przyszłości konieczna będzie ponowna dializa. Twój lekarz i personel pielęgniarski zawsze będą Cię wspierać na wszystkich etapach choroby nerek i w każdej sytuacji życiowej. Dlatego nie wahaj się pytać, nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoje pytanie może nie być bezpośrednio związane z leczeniem.
Hemodializa jest najcześciej stosowaną metodą w leczeniu schyłkowej niewydolności nerek (ESRD). Proces hemodializy oczyszcza krew za pomocą specjalnego filtra, zwanego dializatorem. Najczęściej przeprowadza się ją w ośrodku opieki nefrologicznej pod nadzorem doświadczonego i dobrze przeszkolonego personelu medycznego.
Dowiedz się więcej o hemodializieW tej formie terapii funkcja oczyszczania nerek jest wspomagana lub wykonywana przez otrzewną jamy brzusznej. Niewielki zabieg chirurgiczny stosowany jest w celu trwałego wprowadzenia miękkiej rurki lub cewnika do jamy brzusznej.
Cykl ten jest zwykle powtarzany około cztery razy w ciągu dnia, ale w szczególnych okolicznościach może być również wykonywany raz dziennie. Należy zachować ostrożność, aby uniknąć ryzyka wystąpienia zapalenia otrzewnej, będącego jej zakażeniem. Ta procedura jest łatwa do nauczenia, dlatego pacjenci mogą bez nadzoru wykonywać tę formę dializy we własnych domach.
Roztwór do dializy otrzewnowej to sterylny płyn składający się głównie z glukozy lub aminokwasów, które pomagają w usuwaniu odpadów przez otrzewną.
/
Roztwór przepływa do cewnika wprowadzonego do jamy brzusznej w wyniku niewielkiego zabiegu chirurgicznego.
/
W tej formie terapii funkcja oczyszczania nerek jest wspomagana lub wykonywana przez otrzewną jamy brzusznej. Roztwór wiąże produkty przemiany materii, które są filtrowane przez otrzewną.
/
Po kilku godzinach roztwór dializacyjny jest nasycony produktami odpadowymi z krwi i odprowadzany z jamy brzusznej, a następnie zastępowany świeżym roztworem w celu kontynuacji oczyszczania.
/
Po nasyceniu produktami przemiany materii z krwi roztwór dializacyjny jest odprowadzany z jamy brzusznej do worka drenażowego.
/
Przeszczep często bywa długo wyczekiwanym marzeniem pacjentów z chorobami nerek. Dla wielu osób oznacza powrót do życia bez uzależnienia od ośrodków opieki nefrologicznej, restrykcyjnego harmonogramu i diet, a także możliwość pracy bez ograniczeń i łatwiejsze podróżowanie. Wspomniane pragnienie przybiera konkretną formę, gdy zostanie znaleziona odpowiednia nerka do przeszczepu.
Wielu pacjentów uważa, że po przeszczepie ich jakość życia jest lepsza niż w przypadku dializy. Może on zapewnić większą swobodę, ponieważ nie musisz już korzystać z dializoterapii i stosować restrykcyjnych ograniczeń związanych z dietą.
Jeśli jednak oczekujesz na nerkę od zmarłego dawcy, może upłynąć kilka miesięcy, a nawet lat, zanim zostanie znaleziona ta odpowiednia. Trudno powiedzieć, jak długo będziesz musiał czekać - niektórzy mają więcej szczęścia i dość szybko otrzymują przeszczep, inni spędzą na liście oczekujących więcej czasu. Okres oczekiwania dla niektórych pacjentów może być szczególnie trudny, a nawet powodować frustrację i stres. Jednak emocje są naturalne, a lekarze i personel pielęgniarski pomogą Ci poradzić sobie z wszelkimi obawami, z którymi możesz się mierzyć.
Przeszczep nerki wymaga procedury chirurgicznej, polegającej na przeszczepieniu zdrowej nerki od innej osoby do organizmu pacjenta. Zanim będzie można zaplanować datę zabiegu, należy przeprowadzić rozmaite badania. Podczas operacji nerkę umieszcza się w podbrzuszu, a następnie łączy z tętnicą i żyłą. Następnie krew przechodzi przez przeszczepiony organ i zaczyna produkować mocz.
Ważne też, aby mieć świadomość, że przeszczep nie wyleczy choroby nerek. Aby chronić przeszczepiony narząd przed odrzuceniem przez organizm lub nawrotem choroby, konieczne jest codzienne przyjmowanie leków oraz regularne konsultacje z lekarzem.
Pamiętaj, zawsze konsultuj się ze swoim nefrologiem.
Dowiedz się, jak prawie 70-letnia historia sukcesu przeszczepów nerek oferuje więcej możliwości, niż mogłoby się wydawać.
Przejdź do specjalnego artykułu na stronie 6 naszego magazynu Share for CareJako pacjent poddawany hemodializie lub dializie otrzewnowej, otrzymasz zalecenia dotyczące przyjmowania różnych leków w różnych celach. Należy zawsze mieć aktualną wiedzę w zakresie wszystkich przyjmowanych leków, co oznacza, że powinieneś znać ich nazwy, cele i sposób podawania. W razie jakichkolwiek problemów lub pytań związanych z zażywaniem lekarstw należy skontaktować się z personelem ośrodka opieki nefrologicznej. Zaburzenia czynności nerek i hemodializa mogą znacząco zmienić działanie leków, dlatego przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w ich przyjmowaniu, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Najczęściej stosowane są następujące leki:
U wielu pacjentów występuje nadciśnienie tętnicze, które może być niebezpieczne. Dlatego ciśnienie krwi musi być regulowane za pomocą odpowiednich leków i starannie monitorowane, zwłaszcza w trakcie leczenia.
Erytropoetyna, często nazywana EPO, jest hormonem wytwarzanym przez nerki, który stymuluje szpik kostny do produkcji czerwonych krwinek. Ze względu na to, że u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek produkcja erytropoetyny jest zmniejszona, ograniczona jest również liczba czerwonych krwinek. Jest to główny czynnik prowadzący do schorzenia zwanego niedokrwistością nerek. Syntetyczna erytropoetyna może być podawana dożylnie lub przez skórę, jako substytut naturalnej erytropoetyny, w celu utrzymania odpowiedniego poziomu czerwonych krwinek. Może ona być również podawana poprzez urządzenia do dializy podczas dializoterapii.
Żelazo jest istotnym składnikiem hemoglobiny - kluczowego białka występującego w normalnych czerwonych krwinkach. Bez żelaza organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczająco zdrowych erytrocytów. Dlatego oprócz EPO konieczne jest przede wszystkim suplementowanie żelaza. Zazwyczaj jest ono dostarczane w placówce opieki nefrologicznej, w ramach infuzji dożylnej.
Nasze nerki zwykle wydalają fosforany, które są wchłaniane z pożywieniem. W przypadku przewlekłej choroby nerek funkcja ta jest zaburzona. Dlatego poziom fosforanów w organizmie wzrasta i w połączeniu z innymi substancjami powoduje podrażnienie naczyń krwionośnych, kości, a czasem również skóry. Głównym skutkiem ubocznym podwyższonego poziomu fosforanów może być arterioskleroza, tj. zwapnienie naczyń krwionośnych, które może prowadzić do chorób serca. Dializa pomaga ograniczać wzrost poziomu fosforanów, ale może usunąć tylko ich część. Oznacza to, że poziom fosforanów w organizmie musi zostać jeszcze bardziej obniżony poprzez ich niskie spożycie i odpowiednie leki, zwane spoiwami fosforanowymi, które „wiążą” fosforany w jelitach, dzięki czemu nie mogą one zostać wchłonięte do krwiobiegu.
Witamina D jest aktywowana w nerkach, odgrywając ważną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. Na przykład jest ona niezbędna dla zachowania zdrowych kości. Osoby z chorobą nerek często otrzymują witaminę D w postaci wstępnie aktywowanej, ponieważ ich nerki nie są już w stanie jej aktywować.
Potrzebujesz dializy, ponieważ cierpisz na niewydolność nerek. Twoje nerki przestały lub prawie przestały działać. Nerki są systemem filtracyjnym, usuwającym z organizmu toksyny i substancje chemiczne, które mogą Ci zaszkodzić. Nieleczona niewydolność nerek jest śmiertelna, ale współczesna medycyna zapewnia leczenie podtrzymujące życie, w tym hemodializę.
Hemodializę i dializę otrzewnową wykonuje się od połowy lat 40. Dializa, jako regularne leczenie, została wproradzona w 1960 roku i jest obecnie standardem na całym świecie. Ciągłą ambulatoryjną dializę otrzewnową (CAPD) wprowadzono w 1976 roku. Te metody leczenia pomogły tysiącom chorych. Obecnie dializa jest dobrze ugruntowaną procedurą, którą objętą są tysiące pacjentów na całym świecie.
Nie. Dializa zastępuje jedynie kilka ich funkcji. Dlatego powszechnie nazywa się ją terapią nerkozastępczą. Jednakże obecnie istnieje wiele różnych metod leczenia niewydolności nerek i coraz więcej terapii poddawanych jest badaniom. Ogólnie rzecz biorąc, metody te pomagają jedynie spowolnić postępującą utratę funkcji wspomnianego narządu i nie są w stanie całkowicie jej zatrzymać ani odwrócić. Dlatego potrzebujemy terapii nerozastępczych, takich jak hemodializa lub przeszczep.
Niewydolność nerek jest nieprzyjemna, zagrażająca życiu i towarzyszą jej wiele poważnych objawów. Dializoterapia pomaga znacznie złagodzić wspomniane niedogodności, ale nie może wyleczyć niewydolności nerek. Częste konsultacje z personelem medycznym, w otwartej atmosferze, pomogą Ci uzyskać najbardziej odpowiednią i wygodną terapię.
Nie możemy obiecać, że podczas dializoterapii będziesz czuć się tak samo dobrze, jak przed pojawieniem się choroby, ponieważ nic nie zastąpi Twoich zdrowych nerek. Aby jednak jak najlepiej zadbać o Twój stan, leczenie będzie składać się z trzech głównych elementów: dializy, diety i leków. Dieta podczas hemodializy jest dość rygorystyczna i przyzwyczajenie się do niej może zająć trochę czasu. Będą obowiązywać Cię ograniczenia w przyjmowaniu płynów oraz pokarmów bogatych w sód i potas. Niemniej, dzięki wyobraźni, nadal możesz gotować smaczne posiłki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej. Twój zespół opiekuńczy również szczegółowo wyjaśni Ci zalecenia dietetyczne. Istnieje też wiele leków, które należy stosować, aby zapobiec niektórym powikłaniom związanym z dializą. Z pewnością pojawią się chwile, kiedy poczujesz się zmęczony i rozdrażniony. Dotyczy to wszystkich chorób przewlekłych. Jednak zachowując ostrożność i stosując się do otrzymanych porad, będziesz w stanie normalnie wykonywać większość codziennych czynności.