You have successfully logged out.

Kolostomia

Jak dbać o stomię

Jeśli przeszedłeś operację kolostomii, będziesz musiał używać worka stomijnego. Spejalista na pewno wyjaśni Ci, jak radzić sobie ze stomią i nową sytuacją. Z czasem będziesz mógł samodzielnie zmieniać worek, dzięki czemu poczujesz się bardziej niezależny. 

Gromadzenie gazów

Jest częstym problemem dotykającym osoby ze stomią. [1] Nie musisz obawiać się o reakcje innych, ponieważ większość worków kolostomijnych i ileostomijnych wyposażona jest w filtr, który umożliwia automatyczne i bezwonne ulatnianie się gazów. Taki filtr jest zwykle skuteczny przez co najmniej 12 godzin. Może jednak zostać zapchany lub zawilgocony. Worek zostaje wówczas napełniony gazem. Dzieje się tak najczęściej po 12 - 24 godzinach noszenia lub pod koniec nocy. Nigdy nie należy dziurkować worka stomijnego, ponieważ spowoduje to ulatnianie się nieprzyjemnych zapachów.

 

Chroń filtr

Pamietaj, aby zamknąć filtr podczas zanurzenia w wodzie (w trakcie brania prysznica, kąpieli, uprawiania sportów wodnych...), nakładając na niego woodoodporną naklejkę. Są one dostarczane w pudełkach worków stomijnych. Należy również pamiętać o jej usunięciu po zamaczaniu, aby filtr mógł na nowo zacząć działać. 

Nasze portfolio

Nasza oferta zamkniętych worków stomijnych

Systemy dwuczęściowe

W przypadku systemu dwuczęściowego płytka i worek są rozdzielone, a następnie łączone ze sobą za pomocą systemu zatrzaskowego. Worek można wymieniać w zależności od potrzeb, a płytkę pozostawić na miejscu przez kilka dni.

Mechaniczny układ sprzęgający

Flexima® 3S

Samoprzylepny system złączy

Flexima® Key

Mechaniczny układ sprzęgający

Proxima® 2

Jesteś opiekunem lub pracownikiem służby zdrowia?

Szczegółowe informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Odwiedź sekcję dla pracowników służby zdrowia

[1] Erwin-Toth P, Thompson SJ, Davis JS. Factors impacting the quality of life of people with an ostomy in North America: results from the Dialogue Study. J Wound Ostomy Continence Nurs. 2012 Jul-Aug;39(4):417-22; quiz 423-4. doi: 10.1097/WON.0b013e318259c441. PMID: 22652937.